Всички декоративни растения реагират положително на лист но подхранване. То допълва почвеното им хранене и води до засилване на растежните прояви и до повишаване на добива и качеството на растенията. Листните торове представляват комплекс от макро и микроелементи и растежни регулатори, необходими за растежа и развитието на растенията. Листното подхранване се извършва до 10 часа сутрин и след 16 часа, когато дневните температури намалеят. При облачно време третирането на растенията се извършва през целия ден. При мокра листна повърхност от роса или поливане подхранване не се прави, тъй като част от нанесените хранителни вещества се стичат и ефективността от тора на малява.
В селскостопанските аптеки и в цветарските магазини се предлагат български и вносни листни торове, към които са приложени указания за използване.
Почвата на площите, предназначени за засяване или за за саждане на цветя, се подготвя грижливо. През есента се изорава дълбоко, а през пролетта само се разрохква. Успо редно с това се почиства от корените на многогодишните плевели и от камъните и теренът се подравнява. По-нататък повърхността се оформя според това, дали ще се засяват семена или ще се засаждат растения, а също и според изискванията на дадена култура. В повечето случаи се оформят лехи.
Светлината е един от най-важните фактори в живота на рас тенията, защото само при наличността на светлина в листа та протичат всички сложни биохимични процеси на фотосин тезата, в резултат на които от въглеродния двуокис на въз духа, от водата и минералните вещества се образуват орга нични вещества.
При отглеждане на цветя в стайни помещения или в оранже рии, парници и др. трябва да се има предвид, че те получа ват във всички случаи по-малко светлина, отколкото растенията, отглеждани на открито.
Когато всички останали растежни фактори са в оптимум, с из ключение на светлината, растенията, преминали физиологич ния си покой, започват да растат, увеличават междувъзлията си, листните дръжки, а често и листните петури, или с други думи, изтеглят се, като губят зеления си цвят, т.е. етиолират.