twitter
    Find out what I'm doing, Follow Me :)

Кафяви петна по ръбовете на листата

Избледнелите 6 средата и с потъмнели краища листа са знак, че растението е получило изгаряне от слънцето. Стайните цветя са застрашени, когато са изнесени директно на терасата и все още не са свикнали с ярките слънчеви лъчи. Осигурете им шарена сянка поне за две седмици, докато привикнат.

Отглеждане на Еделвайс

Отглеждане на ЕделвайсВ магазините се продават семена на култивирани сортове многогодишен еделвайс, който успешно вирее в градски условия. Може да се отглежда в саксии и на открито. Засява се през април-юни, на дълбочина 0.5 см. Разгодишно растение, но много често живее 4-5 години на едно място. Засажда се от май до юли следващата година, на разстояние 5 см, на песъчлива почва. Цъфти след 2 години.

Използване на Ириса

Освен като аромат в парфюмерията, маслото се използва и в тек­стилната промишленост при апретурата на памук и вълна. От цветовете на ириса след обработката им с варовик се получава и натурална боя, известна като „ирисово зелено", използвана за направата на рисунки върху слонова кост. В кулинарията - брашно от коренищата се използва и в сладкарството при приготвянето на сладки. В неголямо количество влиза и в състава на подправъчни смеси, използвани при пригот­вяне на риба, а също така с него се ароматизират и алкохолни напитки. В Армения пък от цветовете на ириса приготвят сладко, както у нас приготвяме сладко от рози.

Грижи за зеленчуците през лятото

Дошло е време разсадът за късното зеле да се сложи в лехите. То ще даде продукти за салата през октомври-ноември. Карфиолът, броколито и брюкселското зеле също отиват в градината през юли. През вегетацията зеленчуците изискват постоянно подхранване, разрохкване и поливане. Не по-малко важна е и борбата с многобройните вредители. Засадете също разсада от червено цвекло, засейте есенната и зимната ряпа. Към края на юли идва времето и на есенния спанак.

Видове хедихиуаг

За лечебни и парфюмерийни цели се използват Класовидният хедихиум (Hedychium spicatum), красиво цъфтящо растение, и Гъстоцветният хедихиум (Н. densiflorum), известен още като Асамски портокал заради свои­те ароматни оранжеви цветове и тънки листа. И двата вида като лечебни растения се използват в традиционната индийска система Аюрведа, като тонизиращи средства. Използваната част от растенията както за лечеб­ни, така и за технически цели са грудковидните коренища, които съдър­жат етеричните масла. В козметиката етеричните масла от хедихиум влизат в съставите на лосиони, афтършейфове и различни препарати за бръснене, а също така и в някои серии мъжки одеколони.

Какво е почвена реакция и какво е значението й за развитието на цветните култури?

Количеството на водородните йони във водния разтвор и в почвените частици определя почвената реакция, която може да бъде кисела, неутрална или алкална (основна) и се обоз­начава с рН. При рН под 7 почвената реакция е кисела, при рН над 7 - алкална, а при рН 7 - неутрална. Различните видове цветя имат определени изисквания към рН. Едни видове - аспарагус, амарилис, бегонии, пеларгониум (мушкато, молоха), фикус, циклама, лилии и др. - изискват сла бо кисели почви (рН 5,5 - 6,5), други - азалеи, ерики, хортензии, камелии, фуксии (обички), монстера ("филодендрон"), антуриум, кала, папрати и др. - предпочитат кисели почви (рН 4,5 - 5), а трети - шибои, рози, хризантеми, цинерария, карамфили, божу­ри, лалета, астри и др. - се развиват и растат върху леко алкални, неутрални или слабо кисели почви (рН 6,5 - 7,5).

Идеи за красива градина

Както във всяко начинание, така и при оформянето на двора съществуват правила, които, ако се спазват, ще ви помогнат да избегнете много грешки. Предлагаме ви няколко начина да засадите на точното място и правилно да комбинирате едни от най-често отглежданите многогодишни цветя.

Какво е почвена структура и какво е значението й за растенията?

Способността на почвата да се разпада на различни по фор ма и големина частици (агрегати) се нарича почвена струк тура. Когато почвата се състои от частици с големина до 0,5 мм, такава структура се нарича праховидна и е една от най-лошите структури на почвата. С най-добра структура е почвата, чиито частици са зърнести, с размер от 1 до 10 мм, като преобладаващ дял заемат частиците с големина от 2 до 4 мм. Такава структура е въздухо- и водопропусклива и е благоприятна за развитието на растенията. За създаване на подходяща структура на почвата голямо значение'имат внасянето на оборски тор, торф, борови кори и др., своевременната и подходяща обработка според почвения тип и почвената фауна - най-вече дъждовните червеи.

Температурни условия за съхранение на грудки и луковиц при цветята

От важно значение при съхраняването на посадъчните материали от луковичните цветя е температурата в помещението.
• През първите 10 -15 дни след изваждането от почвата тя трябва да бъде между 20-25 градуса по Целзий, а след това се снижава до 15-18 градуса по Целзий. Това важи за следните цветни видове: зюмбюл, лале, ирис (перуника), колхикум (кърпикожух, мразовец), синчец.
• Някои луковични и грудкови цветни култури в първите 10-15 дни след изваждането им от почвата се съхраняват при 16-18 градуса по Целзий, а след това добре понасят температури 5-10 градуса по Целзий. Това са видовете: гла-диолус, нарцис и тубероза.
За всички споменати луковични цветя влажността на въздуха в помещението за съхраняване трябва да бъде 60-70%