Всички декоративни растения реагират положително на лист но подхранване. То допълва почвеното им хранене и води до засилване на растежните прояви и до повишаване на добива и качеството на растенията. Листните торове представляват комплекс от макро и микроелементи и растежни регулатори, необходими за растежа и развитието на растенията. Листното подхранване се извършва до 10 часа сутрин и след 16 часа, когато дневните температури намалеят. При облачно време третирането на растенията се извършва през целия ден. При мокра листна повърхност от роса или поливане подхранване не се прави, тъй като част от нанесените хранителни вещества се стичат и ефективността от тора на малява.
В селскостопанските аптеки и в цветарските магазини се предлагат български и вносни листни торове, към които са приложени указания за използване.
Почвата на площите, предназначени за засяване или за за саждане на цветя, се подготвя грижливо. През есента се изорава дълбоко, а през пролетта само се разрохква. Успо редно с това се почиства от корените на многогодишните плевели и от камъните и теренът се подравнява. По-нататък повърхността се оформя според това, дали ще се засяват семена или ще се засаждат растения, а също и според изискванията на дадена култура. В повечето случаи се оформят лехи.
Светлината е един от най-важните фактори в живота на рас тенията, защото само при наличността на светлина в листа та протичат всички сложни биохимични процеси на фотосин тезата, в резултат на които от въглеродния двуокис на въз духа, от водата и минералните вещества се образуват орга нични вещества.
При отглеждане на цветя в стайни помещения или в оранже рии, парници и др. трябва да се има предвид, че те получа ват във всички случаи по-малко светлина, отколкото растенията, отглеждани на открито.
Когато всички останали растежни фактори са в оптимум, с из ключение на светлината, растенията, преминали физиологич ния си покой, започват да растат, увеличават междувъзлията си, листните дръжки, а често и листните петури, или с други думи, изтеглят се, като губят зеления си цвят, т.е. етиолират.
Често към почвените смеси се прибавят в малки количества счукани дървени въглища. Те абсорбират излишната влага от почвата, а след това при недостиг на влага я отдават, ка то по този начин предпазват почвата от вкисляване.
Общото правило е, че през лятото трябва да се полива следо бед, когато слънчевото греене е по-слабо, а през късна есеи, през зимата и през ранна пролет - преди обед с по-малко вода При поливането е необходим индивидуален подход към рас тението, като се държи сметка за вида, състоянието, сте пента на развитие, температурата на въздуха и пр. Току-що презасадените, болните и особено намиращите се в покой растения изискват твърде умерено и внимателно поливане. Нуждата на растенията от вода се определя до голяма сте пен и от техните особености, като строеж на надземните ор гани, мощност на кореновата система, степен на развитие и др. Кактусите например изискват по-малко и по-слаби по-ливки, отколкото представителите от сем. Арацее. Растени ята със сочни и тлъсти листа, като алое, агаве и др., се нуж даят в по-малка степен от вода отколкото растенията с го леми, силно изпаряващи листа, които понякога в продълже ние на един ден изискват дори двукратно поливане.
Амониевият сулфат е бяло, жълтеникаво или синьосивкаво кристално вещество. Не е хигроскопичен, поради което не се сбива на буци. Разтваря се добре във вода. Съдържа около 20% азот.
Продължителното използване на амониев сулфат за торене, особено на леки почви, довежда до тяхното вкисляване. Ето защо, когато се забележи вкисляване на почвите, в тях трябва да се внася вар или костено брашно или торенето да се комбинира с други минерални торове, неутрализиращи вредното влияние на амониевия сулфат. Едновременно внасяне на амониев сулфат с оборски тор също предотвратява вкисляването на почвите.
Заменянето на слънчевата светлина с изкуствена е напълно възможно и много отдавна се практикува. Изкуственото ос ветление се използва главно през зимните месеци, когато слънчевата светлина е недостатъчна, както и в по-северните страни, където слънчевата светлина също е недостатъчна. Освен това изкуственото осветление се използва и за удължаване на деня при насоченото отглеждане на някои култури.
Ефектът на даден тор зависи много от времето, когато се внася. То се определя от бързината на минерализиране на органичното вещество и от степента на разтворимост или усвоимост на хранителните вещества. Разлагането на орга ничната материя в леки почви е по-бързо, отколкото в тежки, затова при тежки почви торовете трябва да се внасят по-рано. Лесноразтворимите торове трябва да се внасят по възможност по-късно, т.е. по-близо до времето, когато ще се използват от растенията. По време на усиления растеж растенията се нуждаят от азотно хранене, а по време на цъфтежа - от фосфорно-калиево.
Трудноразтворимите минерални торове и пресният оборски тор се внасят главно през есента, а разложеният оборски тор и по-лесно разтворимите минерални торове - през пролетта, преди засаждането на растенията. Много лесно разт воримите минерални торове, както и течните органични то рове се дават под формата на подхранване през време на вегетацията на растенията, когато те се нуждаят най-много от хранителни вещества.
При приготвянето на почвени смеси трябва да се държи сметка преди всичко за изискванията на дадения вид, за който се приготвя сместа. Няма да е пресилено, ако се ка же, че почти за всеки вид трябва да се прави специална почвена смес. На практика обаче това не е така, тъй като е невъзможно да бъдат изучени до най-големи подробности изискванията на отделните видове цветя по отношение на почвената смес. Прието е близките по изисквания растения да се групират и да се правят три вида почвени смеси: теж ка, средна и лека.
Почвените смеси, необходими за отглеждането на някои оранжерийни цветя, трябва да отговарят на следните усло вия: да съдържат усвояеми хранителни вещества в необхо дими за растението количества; да не задържат излишната при поливането вода; да пропускат въздуха до корените на растението; да имат реакция (рН) каквато растението изиск ва; да бъдат обеззаразени.
Състав на почвените
Тежката почвена смес се прави от 3 части тежка чимова пръст, 1 част парникова пръст или листовка и 1 част речен пясък.
Средно тежката почвена смес се прави от 2 части тежка чи мова пръст, 2 части листовка, торфена или ерикова пръст, 2 части парникова пръст и 1 част речен пясък. Леката почвена смес се прави от 1 част тежка чимова пръст, 3 части листовка и 1 част речен пясък.
Саксиите, в които ще се презасаждат растенията, трябва да бъдат чисти - използваните се измиват добре, след което се дезинфекцират, като се попарват с вряла вода, формалин и др. Саксиите се дезинфекцират 15-20 дни, преди да се използват, което време е достатъчно да се изпари формалинът, навлязъл в шуплите им. Новите, неупотребявани още саксии се потапят непосредствено преди използването им в продължение на 1 - 2 часа в чиста вода. Водата навлиза в шуплите и измества включените в тях при изпичането газове. В противен случай тези газове вредят на корените на растенията.
Дървесната пръст се получава от изгнили дървесни стъбла, пънове, съчки, дървени стърготини и изгнилата вътрешност на хралупите на стари дървета. По своите качества тя е близка до листовката, но се употребява по-рядко, защото е склонна към вкисляване. Подходяща е за отглеждане на орхидеи и папрати и на представители от сем. Бромелиеви.
Градинската пръст се взема от площи, на които са отглеждани градински растения, торени периодично с органични и минерални торове. Взема се през есента след прибирането на културите, като се използва само орният пласт.
Според количеството на пръстта, която се подменя, се различават следните видове презасаждане:
Пълно презасаждане - когато старата пръст се премахва напълно от корените на растението и то се засажда в нова пръст. Към този начин на презасаждане се прибягва, когато корените са загнили или пръста е станала напълно негодна (вкислена).
Непълно презасаждане - когато по-голяма или по-малка част от пръстта остава около корените на растението, а дру гата се подменя.
Частично презасаждане - когато растенията са засадени в големи съдове, саксии и др., растението не се изважда от съда, в който е засадено, а само се изгребва част от пръст та от повърхностния слой и се заменя с нова пръст.
Парниковата пръст представлява напълно разложеният, из ползван за затопляне на парниците оборски тор и насипана-та върху него пръст, в която е отглеждан разсад. Парникова та пръст се складира на купове, както компостът, и след непродължително време е готова за използване. Тя подоб рява физико-химичните свойства на почвените смеси и може да се използва и за наторяване на открити площи.
Торфената пръст е лека, рохкава и влагоемна. Тя се получа ва от разлагането на блатен торф и се използва за подобряване качествата на другите видове пръст. Нейните хранителни качества не са много добри. Внасянето на торф в почвите повишава тяхната киселинност. Торфищата у нас са почти на изчерпване, затова напоследък торфената пръст се използва ограничено.